Bank fəaliyyəti ilə əlaqədar Vergi Məcəlləsinə aşağıdakı əlavə və dəyişikliklər edilmişdir.
1. Azərbaycan Respublikasının rezidentləri tərəfindən qeyri-rezident şəxslərə məxsus elektron pul kisəsində yaradılan hesaba pul köçürülərkən, əməliyyatı həyata keçirən Bank həmin rezidentdən köçürülən məbləğin 10 faizi miqdarında ödəmə mənbəyində vergi tutur. (Vergi Məcəlləsi 125.1-1.)
Məsələn, Yapı Kredi Bank Azərbaycan kartı ilə, yaxud pul köçürülməsi vasitəsilə Skrill.com pul kisəsinə 100 AZN pul mədaxil edilərsə o zaman ümumi məbləğin 10%-i miqdarında (yəni 10 AZN məbləğində) vergi tutulacaq və hesabdan 110 AZN çıxılacaq.
2. Hüquqi şəxslərə və fərdi sahibkarlara bank hesablarındakı pul vəsaitlərinin nağd qaydada verilməsini həyata keçirərkən,Bank ödəmə mənbəyindən vergini tutmağa borcludur.(verginin dərəcəsi 1%) (Vergi Məcəlləsi 150.3-3.)
İstisnalar: Beynəlxalq təşkilatlar, diplomatik nümayəndəliklər, beynəlxalq müqavilələrlə tənzimlənən xüsusi vergi ödəyiciləri, notariuslar.
3. Elektron ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin alıcısı, habelə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda elektron qaydada təşkil olunan lotereyaların, digər yarışların və müsabiqələrin iştirakçısı vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxs olduqda ödənişi aparan Bank tərəfindən hesablanan 18% ƏDV alıcının vəsaiti hesabına büdcəyə ödənilir. (Vergi Məcəlləsi 169.3)
Vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxs-Hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar istisna olmaqla,digər şəxslər
Məsələn, internet vasitəsilə Yapı Kredi Bank Azərbaycan kartı ilə hər hansı ölkəxarici saytdan xidmət alışı (otel,aviabiletlər və nəqliyyat istisna olmaqla) zamanı məsələn facebook-da reklam yerləşdirilərkən ümumi məbləğdən 18% ƏDV tutulacaqdır. Yəni 100 AZN-lik ödəmə zamanı əlavə 18% (18AZN) vergi tutulacaq və hesabınızdan toplamda 118 AZN məbləğ çıxılacaqdır. Bundan əlavə bildirmək istərdik ki, mal, əşya alışı zamanı məbləğə ƏDV tətbiq olunmur.
4. Lotereyaların keçirilməsindən, digər yarışlardan və müsabiqələrdən gəlir (mükafat) rezident hüquqi şəxs və fərdi sahibkarlar tərəfindən ödənildiyi halda ödəməni həyata keçirən şəxslər, həmin gəlirlər Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident şəxslər tərəfindən ödənildikdə, bu gəliri əldə edən şəxsin bank hesabının olduğu Bank ödəmə mənbəyindən vergini tutmağa borcludur (Vergi Məcəlləsi 150.1.11)
5. 2016-cı il fevralın 1-dən etibarən 7 (yeddi) il müddətində yerli bank və xarici bankın Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən filialı tərəfindən fiziki şəxslərin əmanəti üzrə ödənilən illik faiz gəlirləri, habelə emitent tərəfindən investisiya qiymətli kağızları üzrə ödənilən dividend, diskont (istiqrazların nominalından aşağı yerləşdirilməsi nəticəsində yaranmış fərq) və faiz gəlirləri vergidən azaddır. (Vergi Məcəlləsi 102.1.22)

Following amendments and changes have been made to Tax Code with regard to bank operations
1. Upon transferring of money by residents of the Republic of Azerbaijan to the account created in the e-purse which belongs to a non-resident, the Bank, which performs the operation, withholds the tax at the source of payment from that resident in the amount of 10 percent of the transferred amount. (Tax Code 125.1-1.)
For example, if by means of the card of Yapı Kredi Bank Azerbaijan, or by transferring the money to the purse Skrill.com there will be placed an amount equal to 100 AZN, then a tax in the amount of 10% of the total amount (i.е. in the amount of 10 AZN) will be withheld and an amount of 110 AZN will be deducted from the account.
2. When issuing money means on their bank accounts to legal entities and private entrepreneurs in cash, the Bank must withhold the tax at the source of payment (tax rate 1%) (Tax Code 150.3-3.)
Exceptions: International organizations, diplomatic representations, special tax payers who are regulated by international agreements, notaries.
3. İf the buyer of works and services according to e-trade procedures, and also the participant of the lotteries, other competitions and contests which are organized in the electronic form outside the Republic of Azerbaijan is the person who is not registered in the tax body, 18% VAT accrued by the Bank which performs the payment, is paid to the budget at the buyer’s expense. (Tax Code 169.3)
Person, not registered in tax bodies-Other persons, with the exception of legal entities and private entrepreneurs
For example, when purchasing services (except hotels, air tickets and transport) through the internet from any foreign site by means of the card of Yapı Kredi Bank Azerbaijan, for example, when placing advertisement on facebook, 18% VAT will be deducted from the total amount, i.e. when making a payment in the amount of 100 AZN there will be additionally withheld a tax in the amount of 18% (18AZN) and totally an amount of 118 AZN will be deducted from the account. Besides, we would like to note that VAT is not applied to the amount when purchasing goods, things.
4. When the revenue (award) from holding lotteries, other competitions and contests is paid by the legal entity and private entrepreneurs-residents, the persons making the payment must withhold the tax at the source of payment, and if the revenue is paid by non-residents who do not have permanent representation in the Republic of Azerbaijan, that tax should be withheld by the Bank in which the person receiving that revenue has his/her account (Tax Code 150.1.11)
5. From February 1, 2016 in the period of 7 (seven) years annual interest yields paid according to deposits of private persons by the local bank and the branch of the foreign bank operating in the Republic of Azerbaijan, and also dividends, discounts (the difference occurred as a result of placing of bonds below par) and interest yields paid by the issuer per investment securities are exempted from the tax.(Tax Code 102.1.22)