Bank fəaliyyəti ilə əlaqədar Vergi Məcəlləsinə aşağıdakı əlavə və dəyişikliklər edilmişdir.
1. Azərbaycan Respublikasının rezidentləri tərəfindən qeyri-rezident şəxslərə məxsus elektron pul kisəsində yaradılan hesaba pul köçürülərkən, əməliyyatı həyata keçirən Bank həmin rezidentdən köçürülən məbləğin 10 faizi miqdarında ödəmə mənbəyində vergi tutur. (Vergi Məcəlləsi 125.1-1.)
Məsələn, Yapı Kredi Bank Azərbaycan kartı ilə, yaxud pul köçürülməsi vasitəsilə Skrill.com pul kisəsinə 100 AZN pul mədaxil edilərsə o zaman ümumi məbləğin 10%-i miqdarında (yəni 10 AZN məbləğində) vergi tutulacaq və hesabdan 110 AZN çıxılacaq.
2. Hüquqi şəxslərə və fərdi sahibkarlara bank hesablarındakı pul vəsaitlərinin nağd qaydada verilməsini həyata keçirərkən,Bank ödəmə mənbəyindən vergini tutmağa borcludur.(verginin dərəcəsi 1%) (Vergi Məcəlləsi 150.3-3.)
İstisnalar: Beynəlxalq təşkilatlar, diplomatik nümayəndəliklər, beynəlxalq müqavilələrlə tənzimlənən xüsusi vergi ödəyiciləri, notariuslar.
3. Elektron ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin alıcısı, habelə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda elektron qaydada təşkil olunan lotereyaların, digər yarışların və müsabiqələrin iştirakçısı vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxs olduqda ödənişi aparan Bank tərəfindən hesablanan 18% ƏDV alıcının vəsaiti hesabına büdcəyə ödənilir. (Vergi Məcəlləsi 169.3)
Vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxs-Hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar istisna olmaqla,digər şəxslər
Məsələn, internet vasitəsilə Yapı Kredi Bank Azərbaycan kartı ilə hər hansı ölkəxarici saytdan xidmət alışı (otel,aviabiletlər və nəqliyyat istisna olmaqla) zamanı məsələn facebook-da reklam yerləşdirilərkən ümumi məbləğdən 18% ƏDV tutulacaqdır. Yəni 100 AZN-lik ödəmə zamanı əlavə 18% (18AZN) vergi tutulacaq və hesabınızdan toplamda 118 AZN məbləğ çıxılacaqdır. Bundan əlavə bildirmək istərdik ki, mal, əşya alışı zamanı məbləğə ƏDV tətbiq olunmur.
4. Lotereyaların keçirilməsindən, digər yarışlardan və müsabiqələrdən gəlir (mükafat) rezident hüquqi şəxs və fərdi sahibkarlar tərəfindən ödənildiyi halda ödəməni həyata keçirən şəxslər, həmin gəlirlər Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident şəxslər tərəfindən ödənildikdə, bu gəliri əldə edən şəxsin bank hesabının olduğu Bank ödəmə mənbəyindən vergini tutmağa borcludur (Vergi Məcəlləsi 150.1.11)
5. 2016-cı il fevralın 1-dən etibarən 7 (yeddi) il müddətində yerli bank və xarici bankın Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən filialı tərəfindən fiziki şəxslərin əmanəti üzrə ödənilən illik faiz gəlirləri, habelə emitent tərəfindən investisiya qiymətli kağızları üzrə ödənilən dividend, diskont (istiqrazların nominalından aşağı yerləşdirilməsi nəticəsində yaranmış fərq) və faiz gəlirləri vergidən azaddır. (Vergi Məcəlləsi 102.1.22)

• В связи с банковской деятельностью в Налоговый кодекс были внесены следующие дополнения и изменения.
(новые дополнения и изменения будут применены с 1-го января 2017-го года)
1. При переводе денег резидентами Республики Азербайджан на счёт, созданный в электронном кошельке, который принадлежит не-резиденту, Банк, который выполняет операцию, удерживает налог у источника выплаты от этого резидента в размере 10 процентов переводимой суммы.(Налоговый кодекс  125.1-1.)
Например, если с помощью карты Yapı Kredi Bank Azerbaijan, или посредством перевода денег на кошелёк Skrill.com будет вложена сумма в размере 100 AZN, в этом случае будет удержан налог в размере 10% общей суммы (т.е. в размере 10 AZN) и со счёта будет вычтена сумма в размере 110 AZN.
2. При выдаче юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям в наличном порядке денежных средств, которые находятся на их счетах, Банк обязан удержать налог у источника выплаты (налоговая ставка 1%) (Налоговый кодекс 150.3-3.)
Исключения: Международные организации, дипломатические представительства, особые налогоплательщики, которые регулируются международными соглашениями, нотариусы.
3. Если покупатель работ и услуг в порядке электронной торговли, а также участник лотерей, других соревнований и конкурсов, которые организуются в электронной форме за пределами Республики Азербайджан, является лицом, не состоящим на учёте в налоговом органе, 18% НДС, начисляемый Банком, который осуществляет выплату, выплачивается в казну за счёт покупателя. (Налоговый кодекс 169.3)
Лицо, не состоящее на учёте в налоговом органе-Другие лица, за исключением юридических лиц и индивидуальных предпринимателей
Например, при приобретении услуг (за исключением отелей, авиабилетов и транспорта) через интернет с какого-либо иностранного сайта при помощи карты Yapı Kredi Bank Azerbaijan, например, при размещении рекламы на facebook, 18% НДС будет вычтен из общей суммы, т.е. при осуществлении выплаты в размере 100 AZN дополнительно будет удержан налог в размере 18%  (18AZN) и в итоге сумма в размере 118 AZN будет вычтена со счёта. Кроме этого мы хотели бы отметить, что НДС не применяется при покупке товаров, вещей.
4. В случае, когда доход (награда) от проведения лотерей, других соревнований и конкурсов выплачивается юридическим лицом и индивидуальными предпринимателями-резидентами, лица, осуществляющие выплату должны удерживать налог у источника выплаты, а если доход выплачивается не-резидентами, которые не имеют постоянного представительства в Республике Азербайджан, налог должен удержать Банк, в котором находится счёт лица, получающего этот доход (Налоговый кодекс 150.1.11)
5. С 1-го февраля 2016-го года в течение 7 (семи) лет годовые процентные доходы, выплачиваемые по вкладам физических лиц местным банком и филиалом иностранного банка, действующим в Республике Азербайджан, а также дивиденды, дисконты (разница, образовавшаяся в результате размещения облигаций ниже номинала) и процентные доходы, выплачиваемые эмитентом по процентным доходам, освобождаются от налога.(Налоговый кодекс 102.1.22)