“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2019-cu ilin ikinci rübündə mənfəətini ciddi artırmışdır.
Avropanın 17 ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvü “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2019-cu ilin ikinci rübü üzrə xalis mənfəətini keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,4 dəfə artıraraq 3,4 mln manata çatdırmışdır.
Bankın 2019-cu ilin ikinci rübünə dair açıqladığı hesabata əsasən xalis faiz gəlirləri 2018-ci ilin ikinci rübü ilə müqayisədə artaraq 15 mln AZN-ə çatıb. Bundan əlavə, ötən ilin analoji dövrünün göstəricilərinə nisbətən aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırmalar 38% azalmışdır və bu fakt da öz növbəsində bankın kredit portfelinin müsbət keyfiyyət dinamikasını əks etdirir.
Yapı Kredi qlobal bankçılıq təcrübəsini Azərbaycanda tətbiq etməyə davam etmişdir və nəticədə müştərilərinin etimadını qazanmışdır. Belə ki, banka etibar edərək vəsaitlərini əmanət edən fiziki şəxslərin tələbli əmanətlərinə nəzər yetirdikdə həmin göstəricinin 2018-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 36% artaraq 51.5 mln AZN-ə çatdığını müşahidə edirik.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan ölkədə real sektorunun dəstəklənməsi istiqamətində, o сümlədən Strateji Yol Xəritələrində müəyyənləşdirilmiş prioritetlərə uyğun olaraq kredit fəaliyyətini davam etdirmiş və kredit portfelini 168 mln manata yüksəltmişdir. Kredit portfelinin iqtisadi sahələr üzrə strukturuna nəzər yetirdikdə, əsasən qeyri-neft sektorunun maliyyələşdirildiyini görmək mümkündür.
Bankın kapital göstəriciləri kifayət qədər ürəkaçandır. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2019-cu ilin ikinci rübünün sonunda bankın I dərəcəli kapitalı 9% artaraq 66,5 mln AZN, məcmu kapitalı 10% artaraq 72,1 milyon AZN olmuşdur. Kapitalın adekvatlıq əmsalı 24%-ə çatmışdır. Qeyd edək ki, bu göstəricilər yerli qanunvericiliyin minimal tələbindən dəfələrlə çoxdur.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan dünyanın 17 ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvüdür. Ana səhmdarı UniCredit (İtalya) və Koç Holding (Türkiyə) olan bank, Azərbaycanda bankçılıq sektorunda beynəlxalq təcrübə ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

• Во втором квартале 2019 года, ЗАО «Yapi Kredi Bank Azerbaijan», член банковской группы, действующей в 17 странах Европы, увеличило чистую прибыль в 2,4 раза доведя ее до 3,4 миллиона манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Согласно отчету, опубликованному банком за второй квартал 2019 года, чистый процентный доход увеличевшись достиг 15 миллионов манатов по сравнению со вторым кварталом 2018 года. Кроме того, отчисления на создание специальных резервов на покрытие возможных потерь по активам по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года сократились на 38%, что, в свою очередь, отражает положительную динамику кредитного портфеля банка.
«Yapı Kredi» продолжил использовать глобальный банковский опыт в Азербайджане и, как следствие, завоевал доверие своих клиентов. Таким образом, если мы посмотрим потребность на депозиты физических лиц, доверевшихся банку, мы увидим, что этот показатель вырос на 36% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года и составил 51,5 млн. манатов.
«Yapi Kredi Bank Azerbaijan» продолжил свою кредитную деятельность в поддержку реального сектора страны в соответствии с приоритетами, изложенными в стратегических дорожных картах, и увеличил кредитный портфель на 168 миллионов манатов. Обратив внимание на структуру кредитного портфеля по отраслям экономики, можно увидеть, что ненефтяной сектор финансируется в первую очередь.
Показатели капитала банка довольно благоприятные. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, в конце второго квартала 2019 года капитал банка первого уровня увеличился на 9% достигнув 66,5 млн. манатов, а совокупный капитал вырос на 10% до 72,1 млн. манатов. Коэффициент адекватности капитала достиг 24%. Следует отметить, что эти показатели во много раз превышают минимальные требования местного законодательства.
«Yapı Kredi Bank Azerbaijan» является членом банковской группы, действующей в 17 странах мира. Банк, основными акционерами которого является UniCredit (Италия) и Koç Holding (Турция), внедряя в Азербайджане международный опыт в банковском секторе, предоставляет широкий спектр услуг клиентам в филиалах в Баку и Сумгаите, предлагая продукты интернет/мобильного банкинга и колл-центр в режиме 7/24.