«Yapı Kredi Bank Azərbaycan» QSC 2023-cü ilin birinci rübünü 2.2 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurdu.
2023-04-25 22:04:38
Yapı Kredi Bank Azərbaycan 2023-cü ilin birinci rübünü 2.2 milyon manat mənfəətlə başa vurmuşdur. Keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar - mart ayları üzrə faiz gəlirləri 43.7% artaraq 8.3 milyon manat, qeyri-faiz gəlirləri 9.8% artaraq 4.3 milyon manat təşkil edib. Ümumilikdə, xalis faiz gəliri keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 43% artaraq 7.7 milyon manat olmuşdur.
Cari ilin ilk rübündə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC-də müştərilərə verilən kredit porfelinin həcmi keçən ilin sonu ilə müqayisədə 34.5% artmış və 235 milyon manat olmuşdur. Belə ki, istehlak kreditləri 5.2% artaraq 48 milyon manat, həmçinin biznes kreditləri 162 milyon manata bərabər olmuşdur. Daşınmaz əmlak üzrə verilən kreditlər isə 13.9% artaraq 26 milyon manat təşkil edib.
Eyni zamanda, bankın depozit portfeli keçən ilin son rübü ilə müqayisədə 28.3% artaraq 366 milyon manat, bankın aktivləri isə 23% artaraq 486 milyon manat təşkil edib.
“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC cari ilin ilk 3 ayında Azərbaycan Mərkəzi Bank tərəfindən müəyyən olunmuş prudensial normativləri lazımı səviyyədə yerinə yetirmişdir. Belə ki, müvafiq dövrün sonuna bankın I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı 25.83%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı isə 27.64% olmuşdur. Bankın tutulmalardan sonra məcmu kapitalı 77.7 milyon manat təşkil edib. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.

Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC completed the first quarter of 2023 with a net profit of AZN 2.2 million.
2023-04-25 22:04:38
Yapı Kredi Bank Azerbaijan completed the first quarter of 2023 with a profit of AZN 2.2 million. Compared to the corresponding period last year, the Bank's interest income for January-March this year increased by 43.7% and reached AZN 8.3 mln while non-interest income increased by 9.8% and amounted to AZN 4.3 mln. In general, net interest income increased by 43% compared to the same period last year and amounted to AZN 7.7 mln.
In the first quarter of this year, the volume of the portfolio of loans issued by Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC to customers increased by 34.5% compared to the end of last year and amounted to AZN 235 mln. Thus, the volume of consumer loans increased by 5.2% to AZN 48 mln, and the volume of business loans reached AZN 162 mln. The volume of loans for the purchase of real estate increased by 13.9% and reached AZN 26 mln.
Herewith, the Bank's deposit portfolio increased by 28.3% compared to the last quarter of last year and amounted to AZN 366 million while the bank's assets increased by 23% to AZN 486 mln.
For the first 3 months of this year, Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC met the prudential standards set by the Central Bank of Azerbaijan at the required level. Thus, as of the end of the corresponding period, the Bank's Tier I and total capital adequacy ratios were 25.83 and 27.64 %, respectively. The Bank's total capital after deductions amounted to AZN 77.7 mln. Note that according to the law in force, the minimum rate of total capital is AZN 50 mln.
Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC, the main shareholder of which is the Turkish Yapı KrediA.Ş., with branches located in Baku and Sumgayit, 24/7 Call Center (*0444), and Internet/Mobile Banking products provides customers with a wide range of services.