«Yapı Kredi Bank Azərbaycan» QSC 2023-cü ilin birinci rübünü 2.2 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurdu.
2023-04-25 22:04:38
Yapı Kredi Bank Azərbaycan 2023-cü ilin birinci rübünü 2.2 milyon manat mənfəətlə başa vurmuşdur. Keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar - mart ayları üzrə faiz gəlirləri 43.7% artaraq 8.3 milyon manat, qeyri-faiz gəlirləri 9.8% artaraq 4.3 milyon manat təşkil edib. Ümumilikdə, xalis faiz gəliri keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 43% artaraq 7.7 milyon manat olmuşdur.
Cari ilin ilk rübündə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC-də müştərilərə verilən kredit porfelinin həcmi keçən ilin sonu ilə müqayisədə 34.5% artmış və 235 milyon manat olmuşdur. Belə ki, istehlak kreditləri 5.2% artaraq 48 milyon manat, həmçinin biznes kreditləri 162 milyon manata bərabər olmuşdur. Daşınmaz əmlak üzrə verilən kreditlər isə 13.9% artaraq 26 milyon manat təşkil edib.
Eyni zamanda, bankın depozit portfeli keçən ilin son rübü ilə müqayisədə 28.3% artaraq 366 milyon manat, bankın aktivləri isə 23% artaraq 486 milyon manat təşkil edib.
“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC cari ilin ilk 3 ayında Azərbaycan Mərkəzi Bank tərəfindən müəyyən olunmuş prudensial normativləri lazımı səviyyədə yerinə yetirmişdir. Belə ki, müvafiq dövrün sonuna bankın I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı 25.83%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı isə 27.64% olmuşdur. Bankın tutulmalardan sonra məcmu kapitalı 77.7 milyon manat təşkil edib. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.

• «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» завершил первый квартал 2023 года с прибылью в 2,2 миллиона манатов. В сравнении с соответствующим периодом прошлого года процентные доходы Банка за январь-март текущего года увеличились на 43,7% и достигли 8,3 млн манатов, а непроцентные доходы возросли на 9,8% и составили 4,3 млн манатов. В целом чистый процентный доход увеличился на 43% в сравнении с аналогичным периодом прошлого года и составил 7,7 миллиона манатов.
В первом квартале текущего года объем портфеля по кредитам, выданным ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» клиентам, возрос на 34,5% в сравнении с концом прошлого года и составил 235 миллионов манатов. Так, объем потребительских кредитов увеличился на 5,2% до 48 миллионов манатов, а объем бизнес-кредитов достиг 162-х миллионов манатов. Объем кредитов на покупку недвижимости возрос на 13,9% и составил 26 миллионов манатов.
При этом депозитный портфель Банка увеличился на 28,3% в сравнении с последним кварталом прошлого года и составил 366 млн манатов, а активы банка возросли на 23% до 486 млн манатов.
За первые 3 месяца текущего года ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» выполнилопруденциальные нормативы, установленные Центральным банком Азербайджана, на требуемом уровне. Так, на конец соответствующего периода коэффициент достаточности капитала I уровня Банка составил 25,83%, а коэффициент достаточности его совокупного капитала – 27,64%. Общий капитал Банка после вычетов составил 77,7 миллиона манатов. Отметим, что согласно действующему законодательству минимальная норма совокупного капитала составляет 50 миллионов манатов.