«Yapı Kredi Bank Azərbaycan» QSC ilin ikinci rübünü 3.6 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurdu.
Belə ki, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” ötən ilin ikinci rübü ilə müqayisədə 164.7 % artım əldə edərək, bu ilin ikinci rübünü 3.6 milyon manat mənfəətlə başa vurmuşdur. Keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar- iyun ayları üzrə faiz gəlirləri 41.3% artaraq 17.1 milyon manat, qeyri-faiz gəlirləri 11.3% artaraq 9.3 milyon manat təşkil edib. Ümumilikdə, xalis faiz gəliri keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 42.6% artaraq 15.9 milyon manat olmuşdur.
Cari ilin ikinci rübün sonuna “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” da QSC-də müştərilərə verilən kredit porfelinin həcmi keçən ilin sonu ilə müqayisədə 6% artmış və 251 milyon manat təşkil edib. Belə ki, istehlak kreditləri 15.1% artaraq 52 milyon manat, daşınmaz əmlak üzrə verilən kreditlər 25.3% artaraq 28 milyon manat olmuşdur. Biznes kreditləri isə cari ilin ikinci rübündə 171 milyon manat təşkil etmişdir.
“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” cari ilin ikinci rübündə Azərbaycan Mərkəzi Bank tərəfindən müəyyən olunmuş prudensial normativləri lazımı səviyyədə yerinə yetirmişdir. Belə ki, müvafiq dövrün sonuna bankın I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı 23.37%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı isə 25.73% olmuşdur. Bankın tutulmalardan sonra məcmu kapitalı 79.5 milyon manat təşkil edib. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.

• Так, Yapı Kredi Bank Azerbaijan завершил второй квартал текущего года с прибылью в 3,6 млн манатов, увеличив ее на 164,7% в сравнении со вторым кварталом прошлого года. Процентные доходы Банка в сравнении с соответствующим периодом прошлого года увеличились на 41,3% и достигли 17,1 млн манатов, а непроцентные доходы возросли на 11,3% и составили 9,3 млн манатов. В целом чистый процентный доход увеличился на 42,6% в сравнении с аналогичным периодом прошлого года и составил 15,9 млн манатов.
По итогам второго квартала текущего года объем портфеля кредитов, выданных ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» клиентам, возрос на 6% в сравнении с концом прошлого года и составил 251 млн манатов. Так, объем потребительских кредитов увеличился на 15,1% и достиг 52 млн манатов, а объем кредитов на покупку недвижимости возрос на 25,3% и составил 28 млн манатов. Объем бизнес-кредитов во втором квартале текущего года составил 171 млн манатов.
Во втором квартале текущего года Yapı Kredi Bank Azerbaijan выполнил пруденциальные нормативы, установленные Центральным банком Азербайджана, на требуемом уровне. Так, на конец соответствующего периода коэффициент достаточности капитала I уровня Банка составил 23,37%, а коэффициент достаточности его совокупного капитала – 25,73%. Общий капитал Банка после вычетов составил 79,5 млн манатов. Отметим, что согласно действующему законодательству минимальная норма совокупного капитала составляет 50 млн манатов.