“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC IREC – Yaşıl Enerji və Karbon Neytral sertifikatları əldə etmişdir!
2023-04-11 14:52:45
“Koç Holding”in Aşağı Karbon İqtisadiyyatına Keçid Layihəsi və “Yapı Kredi Bankası” A.Ş. davamlılıq hədəfləri çərçivəsində Scope 1 və 2 emisiyaları daxilində yer alan istehlakın balanslaşdırılması məqsədilə “Yapi Kredi Bank Azərbaycan” IREC – Yaşıl Enerji və Karbon Neytral sertifikatları əldə etmişdir.
IREC və Karbon Neytral Sertifikatı nədir?
Karbon Neytral sertifikatı sayəsində atmosferdə istixana qazı emissiyalarının azaldılması məqsədilə başladılan layihələrə maddi dəstək olmaqla şərti olaraq emisiyalar sıfırlanır.
Günəş, hidroelektrik və külək enerjisi istehsal edən stansiyalar elektrik enerjisi satışı ilə yanaşı IREC standardı - “Yaşıl Enerji Haqqı” satışı da edə bilirlər. Hər bir şirkət il ərzində istehlak etdiyi qədər enerjini bu stansiyalarda maliyyələşdirərək yaşıl enerji istehsalına dəstək verə bilərlər.
Bərpa olunan enerji istehlakları olmayan və beynəlxalq etibarlılığı olan sertifikatlar sahibi olan belə şirkətlər “Net Sıfır” və “Karbon Neytral” olmaq yolunda davamlılıq çalışmalarını sübut etmiş, sosial məsuliyyətlərini yerinə gətirmiş və yaşıl enerji istehsalçılarına dəstək vermiş olur.
Nəticədə, 2022-ci ildə istehlak etdiyimiz Scope 1 üzrə 209 ton CO2 emissiyamızı “sıfırlamış”, Scope 2 üzrə isə 1527 MW elektrik enerjimizi “yaşıllaşdırmış” olduq.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan ölkəmizdə ISO 14001:2015 sertifikatını əldə edən ilk bankdır və ekoloji göstəriciləri daha da yaxşılaşdırmaq, eləcə də iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə təkan vermək, ətraf mühitə olan təsiri minimuma endirmək bank üçün mühüm hədəflər kimi müəyyən edilmişdir. Bank həmçinin BMT-nin Qlobal Sazişinin universal prinsipləri əsasında qlobal iqtisadiyyata və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə vermək üçün öz üzərinə mühüm və məsuliyyətli korporativ öhdəlik götürmüşdür.

As part of Koç Holding's Low-Carbon Transition Project and "Yapı Kredi Bankası" A.Ş.'s sustainability goals, "Yapı Kredi Bank Azerbaijan" has obtained the IREC – Green Energy and Carbon Neutral certificates to offset consumption within Scope 1 and Scope 2 emissions.
What are the IREC and Carbon Neutral Certificates?
The Carbon Neutral certificate enables the conditional elimination of greenhouse gas emissions by financially supporting projects aimed at reducing emissions in the atmosphere.
Power plants that generate energy from solar, hydroelectric, and wind sources can sell not only electricity but also the "Green Energy Attribute" under the IREC standard. Any company can support green energy production by financing the equivalent of its annual consumption from these facilities.
Companies that do not consume renewable energy but own internationally recognized certificates demonstrate their commitment to sustainability by achieving "Net Zero" and "Carbon Neutral" status, fulfilling social responsibility obligations, and supporting green energy producers.
As a result, in 2022, we "offset" 209 tons of CO₂ emissions under Scope 1 and "greened" 1,527 MW of electricity under Scope 2.
Yapı Kredi Bank Azerbaijan is the first bank in the country to receive the ISO 14001:2015 certificate. Improving environmental indicators, contributing to the fight against climate change, and minimizing environmental impact are among our key objectives. The bank has also committed to contributing to the global economy and the United Nations Sustainable Development Goals based on the universal principles of the UN Global Compact.
With its main shareholder being Yapı Kredi A.Ş. of Türkiye, "Yapı Kredi Bank Azerbaijan" CJSC serves customers through branches in Baku and Sumgayit, its 24/7 Call Center (*0444), and Internet/Mobile Banking services, offering a wide range of financial products.