“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC IREC – Yaşıl Enerji və Karbon Neytral sertifikatları əldə etmişdir!
2023-04-11 14:52:45
“Koç Holding”in Aşağı Karbon İqtisadiyyatına Keçid Layihəsi və “Yapı Kredi Bankası” A.Ş. davamlılıq hədəfləri çərçivəsində Scope 1 və 2 emisiyaları daxilində yer alan istehlakın balanslaşdırılması məqsədilə “Yapi Kredi Bank Azərbaycan” IREC – Yaşıl Enerji və Karbon Neytral sertifikatları əldə etmişdir.
IREC və Karbon Neytral Sertifikatı nədir?
Karbon Neytral sertifikatı sayəsində atmosferdə istixana qazı emissiyalarının azaldılması məqsədilə başladılan layihələrə maddi dəstək olmaqla şərti olaraq emisiyalar sıfırlanır.
Günəş, hidroelektrik və külək enerjisi istehsal edən stansiyalar elektrik enerjisi satışı ilə yanaşı IREC standardı - “Yaşıl Enerji Haqqı” satışı da edə bilirlər. Hər bir şirkət il ərzində istehlak etdiyi qədər enerjini bu stansiyalarda maliyyələşdirərək yaşıl enerji istehsalına dəstək verə bilərlər.
Bərpa olunan enerji istehlakları olmayan və beynəlxalq etibarlılığı olan sertifikatlar sahibi olan belə şirkətlər “Net Sıfır” və “Karbon Neytral” olmaq yolunda davamlılıq çalışmalarını sübut etmiş, sosial məsuliyyətlərini yerinə gətirmiş və yaşıl enerji istehsalçılarına dəstək vermiş olur.
Nəticədə, 2022-ci ildə istehlak etdiyimiz Scope 1 üzrə 209 ton CO2 emissiyamızı “sıfırlamış”, Scope 2 üzrə isə 1527 MW elektrik enerjimizi “yaşıllaşdırmış” olduq.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan ölkəmizdə ISO 14001:2015 sertifikatını əldə edən ilk bankdır və ekoloji göstəriciləri daha da yaxşılaşdırmaq, eləcə də iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə təkan vermək, ətraf mühitə olan təsiri minimuma endirmək bank üçün mühüm hədəflər kimi müəyyən edilmişdir. Bank həmçinin BMT-nin Qlobal Sazişinin universal prinsipləri əsasında qlobal iqtisadiyyata və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə vermək üçün öz üzərinə mühüm və məsuliyyətli korporativ öhdəlik götürmüşdür.

• В целях балансирования потребления внутри Первой и второй сферы охвата в рамках проекта перехода к низкоуглеродной экономике Koç Holding и целей устойчивого развития Yapı Kredi Bankası A.Ş. Yapı Kredi Bank Азербайджан получил сертификаты IREC – Зеленая энергия и Углеродная нейтральность.
Что такое сертификаты IREC и Углеродная нейтральность?
Благодаря сертификату Углеродная нейтральность эмиссия условно обнуляется, тем самым оказывается материальная поддержка проектов, запущенных в целях сокращения выброса парниковых газов в атмосферу.
Станции, производящие солнечную, гидроэлектрическую энергию и энергию ветра, наряду с продажей электроэнергии могут продавать Зеленую энергию стандарта IREC.  Каждая компания может поддержать производство зеленой энергии путем финансирования потребляемой в течение года энергии на этих станциях.
Такие компании, не потребляющие возобновляемые источники энергии и обладающие международными сертификатами, осуществляют разработки в сфере устойчивого развития на пути реализации концепции «Чистый ноль» и «Углеродная нейтральность», выполняют обязанности, связанные с социальной ответственностью, поддерживают производителей зеленой энергии.
В результате в 2022 году мы обнулили выброс потребляемых 209 тонн CO2 в рамках Scope 1, а в рамках Scope 2 «озеленили» 1527 МВт электроэнергии.
Yapı Kredi Bank Азербайджан является первым банком, получившим сертификат ISO 14001:2015 в нашей стране. Основными целями банка является улучшение экологических показателей, а также поощрение борьбы с изменениями климата, минимизация влияния на окружающую среду. Банк, также взял на себя существенное корпоративное обязательство, требующее ответственности, для внесения вклада в глобальную экономику и цели устойчивого развития ООН на основании универсальных принципов Глобального договора ООН.
ЗАО Yapı Kredi Bank Азербайджан, основным акционером которого является Yapı Kredi A.Ş. Турции, оказывает клиентам широкий спектр услуг через филиалы, расположенные в городах Баку и Сумгайыт, Контактный центр (*0444), обслуживающий 24/7, предлагая клиентам продукты «Интернет-банкинг/Мобильного банкинг».